Black Friday (Czarny Piątek) zostal zapoczątkowany w USA, ale od około 2010 roku nabiera rozpędu również w Wielkiej Brytanii. W tym roku, przypada w piątek 26 listopada, ale wielu sprzedawców, jak już napewno się przekonałeś zaczęło kusic świetnymi ofertami od początku listopada. Więc, czy napewno Black Friday czy być może powinniśmy nazwać go Czarnym Listopadem (Black November)?
Jedno jest pewne, listopad stał się przedświątecznym okresem sprzedaży online. Zakupy online mają swoje wielkie zalety, jak wiesz są szybkie i łatwe, niezależnie od tego, czy kupujesz z domu, lokalnej kawiarni, restauracji czy pociągu…
Jednak wiedz, że ta wygoda może rownież wiązać się z ryzykiem. Podczas gdy Twoje intencje są oczywiste, źli ludzie tylko czekają, aby dobrać się do numeru Twojego konta, adresu mailowego itd.
Z tej okazji przygotowałam dla Ciebie kilka podstawowych wskazówek dla Twojego bezpieczeństwa w sieci:
1. KORZYSTAJ Z AKTUALNEGO OPROGRAMOWANIA ANTYWIRUSOWEGO
Obecnie, wybór dostępnego oprogramowania jest imponujący. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Twoich danych zdecydowanie powinieneś wybierać spośród najlepszych dostępnych na rynku.
Ale jakie są najlepsze?
Nie ma na to dobrej ani złej odpowiedzi!
Jeżeli mowa o bezpieczeństwie danych Twojej firmy, to wiadomo, że każda firma jest inna i ważne jest, aby pamiętać o specyficznych jej potrzebach, skali i rodzaju potrzebnej ochrony oraz budżecie.
Warto jest rownież wspomnieć, że chociaż program antywirusowy jest jednym z najbardziej pozytywnych kroków w bezpieczeństwie Twoich danych, nie gwarantuje Ci całkowitej, 100% ochrony.
2. WIĘC UŻYWAJ SILNYCH HASEŁ
Nie lubisz super długich i skomplikowanych haseł? Ja też nie. Ale cóż, w dzisiejszych czasach potrzebujemy takich. Upewnij się, że wszystkie Twoje konta, niezależnie od tego, czy jest to konto e-mail, czy konto bankowe, są zablokowane za pomocą niemożliwego do złamania hasła.
Piętnaście lub więcej znaków powinno byc Twoim celem, i nie mówimy tutaj tylko o literkach, mowa również o cyfrach i znakach specjalnych typu $ * @ #…
Pamietaj, nie używaj tego samego hasła do każdego konta online.
3. KORZYSTAJ ZE ZNANYCH WITRYN
Uważaj na błędy ortograficzne w nazwie strony internetowej. Patrz czy końcówki w domenie się zgadzają (na przykład .net zamiast .com).
4. KŁÓDKA
Nigdy nie kupuj niczego online za pomocą karty kredytowej ze strony, która nie ma certyfikatu SSL.
SSL jest protokołem sieciowym, który jest używany do bezpiecznych połączeń internetowych i został przyjęty jako standard szyfrowania na stronach WWW. Zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet.
Jeśli witryna jest bezpieczna i zaszyfrowana, otrzymasz małą ikonę kłódki w oknie adresu przeglądarki. Jeśli nie widzisz kłódki, poszukaj https:// w adresie strony internetowej. Jest to informacja, że wysyłasz dane bezpośrednio do swojego sprzedawcy.
5. ZWRÓĆ UWAGĘ NA PIECZĘĆ ZAUFANIA
Zwykle znajdują się one na dole strony głównej sprzedawcy lub na stronie płatności.
6. KORZYSTAJ Z BEZPIECZNYCH SYSTEMÓW PŁATNOŚCI WIRTUALNYCH
Niezależnie od tego, czy jest to PayPal, czy inny system płatności online, pozwala Ci to na całkowite uniknięcie korzystania z głównej karty kredytowej lub debetowej, co jest dodatkowym zabezpieczeniem.
Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić informacje o płatności, aby upewnić się, że płacisz prawidłową kwotę.
7. REGULARNIE SPRAWDZAJ WYCIĄG
Nie czekaj, aż statement pojawi się pod koniec miesiąca. Regularnie przeglądaj wyciągi elektroniczne z karty kredytowej i debetowej oraz sprawdzaj swoje konta. Zwracaj uwage na wszelkie nieznane opłaty.
8. SPRYWATYZUJ SWOJĄ SIEĆ
Staraj się robić zakupy z sieci prywatnej, jednak jeśli robisz zakupy za pośrednictwem publicznego hotspotu, takiego jak Starbucks lub Costa, użyj wirtualnej sieci prywatnej (VPN).
VPN jest Twoim własnym weryfikowalnym, bezpiecznym i prywatnym połączeniem przez Internet.
9. FAŁSZYWE REKLAMY I KUPONY
Zasada jest prosta: „jezeli cos brzmi zbyt dobrze to prawdopodobnie nie jest prawdziwe!”
10. ZAMYKANIE TZW POP-UPS
Jeśli chcesz zamknąć okno reklamy pop-up, bądź ostrożny, ponieważ może zawierać fałszywe przyciski zamykania “X”.
Zamykaj:
– dla Windows: Control + F4
– dla komputerów Mac: Comand + W
W razie pytań zapraszam Cię do kontaktu.
Kamila
Kamila Zołotar BA (Hons) MSc ACIM