Jeżeli masz długoterminowe plany na biznes, myśl o partnerstwie i wiedz, że takie partnerstwo może przyjmować różne formy, i ważne jest podejście strategiczne. Oczywiście taka relacja może być zupełnie nieoficjalna lub bardzo formalna – spisana w formie kontraktu ze ściśle określonymi warunkami umowy. Oprócz tego partnerstwo może również przybrać formę relacji B2B lub B2C, czy tzw programów partnerskich lub outsourcingu. Bez zbędnego rozwodzenia się, że zaufanie, komunikacja i zaangażowanie odgrywają kluczową rolę w każdym związku dwóch lub więcej osób, dodam, że partnerstwo w biznesie to złożona relacja, a o sukcesie przedsięwzięcia zadecyduje jakość relacji między partnerami. Tutaj oczywiście ryzyko i dystans (fizyczny czy mentalny) grają pierwsze skrzypce.
Jaki jest najbardziej opłacalny sposób budowania relacji biznesowych?
Na to pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od wielu czynników! Na początku chcę dodać, że trudno jest przyciągnąć uwagę tzw zimnych prospektów, czyli takich, z którymi nie mieliśmy wcześniej przyjemności rozmawiać, czyli zwyczajnie się nie znamy. Z własnego doświadczenia wiem, że nie lada zadaniem może być uzyskanie zainteresowania od zapracowanych potencjalnych klientów. To z pewnością wymaga pewnych przemyśleń, planowania strategicznego czy działań taktycznych.
Jaki jest idealny partner?
Na to pytanie odpowiedz sobie sam! Ale wiedz, że najskuteczniejsze partnerstwa to takie, w których istnieje naturalna synergia.
W jaki sposób nawiązać z nim kontakt i jak go zmotywować do współpracy?
Istnieje naprawdę wiele sposobów; niewątpliwie dobre kontakty będą przydatne. Warto jest też skupić się na podobnych wartościach biznesowych, a jak już znajdziesz idealnego partnera to pamiętaj, aby:
– jasno określić planowane cele oraz wyniki jakie chcecie osiągnąć,
– bądź przygotowany na poświęcenie swojego czasu i uwagi,
– bądź autentyczny,
– do gry wejdź ze świadomością, że zwrot z inwestycji prawdopodobnie nie będzie natychmiastowy i wiele jest do zrobienia,
– przygotuj plan i jasny zestaw działań. Upewnij się, że Twój partner rozumie ten plan, ale również, że zna Twoje usługi, ceny, rynek czy kryteria sprzedaży. Chodzi o partnerskie relacje, pamiętasz?
Skozystaj z technologii!
– ROZMAWIAJ – Oczywiście rozmowa face-to-face to najbardziej optymalne rozwiązanie, ale w dzisiejszej dobie technologii czasem warto, a czasem trzeba, ograniczyć podróżowanie i skorzystać z dostępnych platform np. Teams, Zoom, Skype, LinkedIn, Messanger itp. Osobiście uważam Microsoft Teams za jedno z najlepszych narzędzi, które sprawia, że spotkania są bardziej osobiste i zachęcają do pracy zespołowej. Teams pozwala na bardzo szybkie i łatwe rozpoczynanie rozmów oraz umożliwia współpracę w czasie rzeczywistym, aby pomóc osiągnąć więcej z dowolnego miejsca.
– DZIEL SIĘ INFORMACJAMI – SharePoint to nie tylko świetne narzędzie to przekazywania informacji, ale również bezpieczne. Udostępnianie dokumentów nigdy nie było łatwiejsze. Możesz tworzyć i automatyzować procesy biznesowe, kontaktować się z członkami zespołu w sprawie dokumentów lub wideokonferencji, mając pewność, że połączenia między ludźmi, urządzeniami, aplikacjami i danymi są zabezpieczone. Zaawansowane narzędzia nie tylko wykrywają i badają zagrożenia i złośliwe oprogramowania, ale także umożliwiają inteligentniejszą pracę, pomagając w podejmowaniu szybszych i bardziej świadomych decyzji.
– ZARZĄDZAJ RELACJAMI – Excel jest fajnym narzędziem do tego celu, ale to system CRM, chć droższy zapewni Ci przejrzystość w zarządzaniu relacjami. Z drugiej strony, Microsoft Planner to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala organizować i przydzielać zadania, ustawiać ich termin i poziom ważności oraz sprawdzać ich postępy. Umożliwia wydajne śledzenie i redystrybucję zadań oraz wysyłanie przypomnień bezpośrednio na adres e-mail, powiadamiając o nieukończonych zadaniach. Łączy się niesamowicie dobrze z Microsoft Teams i chociaż jest całkowicie niezależny od Teams, działa z nim naprawdę dobrze.
– MONITORUJ – ta czynność jest niezbędna w biznesie wogóle, a w parterstwie pozwoli na śledzenie postępów, rewizji planu działania i uzyskania wskazówek na korekty i nowe cele.
Podsumowanie
Partnerstwa są złożonymi relacjami, a ich jakość niekiedy zadecyduje o sukcesie przedsięwzięcia: wspólna wizja, uzupełniające się portfele usług i umiejętności czy empatyczny styl pracy to assets, a technologia ma fundamentalne znaczenie, więc poznaj swoje opcje technologiczne. A jeżeli masz pytania to porozmawiaj ze mną być może bedę w stanie Ci pomóc.
Razem możemy więcej!
Kamila Zołotar BA (Hons) MSc MCIM