fbpx

Kobiety w branży technologicznej

Kobiety są przedsiębiorcze i zdecydowanie zaznaczają swoją obecność w biznesie. Często obejmują stanowiska kierownicze, zarządzają firmami, są liderkami, mentorkami, prowadzą swoje firmy, i są w tym wybitne!  

Coraz więcej kobiet rozpoczyna działalność gospodarczą, prowadzi ją i finansuje. Kobiety w statystykach biznesowych wykazują duży postęp i mają ogromny wpływ na gospodarkę światową, obecnie stanowią aż 36% właścicieli małych firm na świecie.

Mało tego kobieta w biznesie jest wybitna, jest samoświadoma, pewna siebie, kreatywna i spełnia marzenia o niezależności finansowej.

A jaka jest kobieta w branży technologicznej?

Zestawienie  

Osobiście, nigdy nie wyobrażałam sobie, że będę kiedyś pracowała w branży technologicznej . Jako nastolatka raczej nie byłam zafascynowana technologią. Na samą myśl o komputerach, dyskietkach i pamięci RAM robiłam się senna. W szkole średniej zarówno ja sama jak i moje najbliższe koleżanki nie lubiłyśmy Informatyki. Myśle, że wiązało się to w dużej mierze z wówczas panującymi stereotypami na temat mężczyzn pracujących w sektorze IT i braku kobiet w tym świecie.       

Cóż, prawie dwadzieścia lat później, patrząc na statystyki sytuacja niewiele się zmieniła. W 2019 roku ponad 80% kobiet nadal wierzyło, że w technologii jest więcej mężczyzn niż kobiet. Co więcej, w 2020 roku wskaźnik rezygnacji z pracy w tej branży był ponad dwukrotnie wyższy w przypadku kobiet (47%) niż w przypadku mężczyzn (17%) co może wiązać się z wieloma czynnikami.    

Problem   

Różnica w traktowaniu kobiet i mężczyzn w branży technologicznej jest znaczna i chociaż coraz więcej firm wykazuje swoje zaangażowanie w zatrudnianiu większej liczby kobiet w swoich organizacjach, wymaga to czasu i jest mało prawdopodobne, aby stało się to z dnia na dzień.  

Niestety, nie jest to jedyny powód, dla którego branża jest zdominowana przez mężczyzn. Istnieją inne problemy związane z brakiem kobiet w szybko rozwijającym się sektorze technologicznym: 

– Proces rekrutacji faworyzujący mężczyzn 

– Ogłoszenia o pracę kierowane do mężczyzn  

– Percepcja

– Brak odpowiedniego szkolenia  

– Brak elastycznych godzin pracy.

Rozwiązanie

Rozwiązanie zależy zarówno od edukacji, jak i od pracodawcy. Problem percepcji, braku umiejętności technicznych i wiedzy powinien być rozwiązywany już we wczesnych latach szkoły podstawowej. Tak więc z jednej strony dziewczęta powinny być przyciągane od najmłodszych lat, ale z drugiej strony pracodawcy powinni zachęcać do zmiany nierówności płci. Pracodawco jesteś w wyjątkowej pozycji, aby napędzać tę zmianę! 

Lekcja

Technologia jest istotną częścią naszego codziennego życia. Jest osadzona we wszystkim, co robimy i ma fundamentalne znaczenie dla naszej komunikacji z bliskimi, przyjaciółmi, współpracownikami, klientami, dostawcami itp. Prawdą jest, że połowa użytkowników dzisiejszej technologii to kobiety, a zatem ich wkład w rozwój technologii powinien być w równym stopniu doceniony.    

Firma w której jestem managerem została założona i jest prowadzona przez kobietę. Na szczęście, kultura pracy jest otwarta na kobiety i w rzeczywistości jest jeszcze jedna inżynierka od IT, z którą mam przyjemność pracować.

Kiedy 7 lat temu zaczynałam pracę w Octagon Technology jako asystentka dyrektora zarządzającego, moja wiedza techniczna była raczej bliska zeru, co z perspektywy naszych klientów było w tamtym czasie w porządku, ponieważ mogłam mówić do nich nie używając żargonu; w prostych słowach wyjaśnić złożony problem i jednocześnie nauczyć się technologii. Dzisiaj rozumiem bardziej specjalistyczny kontekst i doradzam optymalne rozwiązania technologiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa danych, budżetu i indywidualnych celów firmy.   

W Octagon Technology częścią naszej kultury biznesowej jest docenianie wkładu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Mogę szczerze powiedzieć, że praca w Octagon zmieniła moje postrzeganie branży technologicznej, widzę również duże szanse marketingowe, zwłaszcza PR-owe dla wielu małych firm, króte nastawiają się na innowacyjność, a jak wiadomo innowacyjność ma teraz fundamentalne znaczenie o czym pisałam w moim listopadowym blogu.     

Kamila Zołotar BA (Hons) MSc MCIM